Agencja Tutorów

- to autorska placówka Towarzystwa Edukacji Otwartej, której celem jest wspieranie w rozwoju, aktywizowanie oraz budowanie życiowego optymizmu i sprawczości ludzi w każdym wieku. Środkiem do tego celu jest tutoring. Doświadczony, ogólnopolski zespół tutorów tworzący placówkę pracuje zarówno w spotkaniach osobistych jak i zdalnie.

TUTORING

Co oferujemy?

 1. Cykl cotygodniowych spotkań (tutoriali),
 2. Życzliwego i stymulującego towarzysza spotkań – tutora,
 3. Skupienie tutora wyłącznie na Tobie (na czas spotkania),
 4. Możliwość wypełnienia tutoriali takimi tematami, jakie są dla Ciebie aktualne, ważne i potrzebne,
 5. Wsparcie w wykorzystaniu Twoich zasobów, predyspozycji i zainteresowań,
 6. Pobudzenie Cię do tego co dobre, twórcze, skuteczne, sprawiające radość,
 7. Zachętę, by zmierzać w stronę konstruktywnych rozwiązań.


Wartości

 1. Człowieczeństwo – rozwój jest bowiem spotkaniem co najmniej dwóch osób obdarzonych wielką godnością, ma pomóc każdemu w odnalezieniu i urzeczywistnieniu najlepszej wersji siebie,
 2. Permanencja – rozwój trwa przez całe życie, a nie tylko na jego początku,
 3. Inter- i Intraakcyjność – w relacjach wspierania zachodzi dwukierunkowe oddziaływanie - tutora na jego podopiecznego i podopiecznego na tutora, a także zachodzi oddziaływanie na samego siebie obu osób (samorozwój),
 4. Nieokreśloność – wsparcie w rozwoju zachodzi w trudnych do określenia sytuacjach, zdarzeniach, musi otwierać na nowości (uczy pokory) przy równoczesnym zachowaniu równowagi, ugruntowaniu swojej wiedzy i świadomym czerpaniu ze swojego systemu wartości,
 5. Transgresyjność – w relacjach z innymi i z samym sobą przekraczamy swoje możliwości i ograniczenia – samego siebie. Człowiek bowiem stale powinien przekraczać samego siebie, miarą zaś jego rozwoju jest nieskończoność.
 6. Egzystencjalność - każdy człowiek umocowany jest w swoim otoczeniu, środowisku, życiu - z nich czerpie.


Jak to działa?

Krok po kroku - działa to tak:

 1. Wybierasz sobie tutora,
 2. Podpisujesz umowę z Agencją (na 10 tutoriali ),
 3. Nawiązujesz kontakt z tutorem,
 4. Ustalasz harmonogram spotkań,
 5. Spotykasz się z tutorem,
 6. Poznajesz swoje zasoby, mocne strony,
 7. Dzielisz się z tutorem refleksjami i przemyśleniami,
 8. Opracowujesz i realizujesz swój plan działania,
 9. Wdrażasz swoje pomysły w życie, wspierany przez tutora,
 10. Zmieniasz świat, zmieniasz siebie, rośniesz w siłę,
 11. Świętujesz sukcesy.


Dla kogo to jest?

Dla każdego - w wieku od 7 do 200 lat.

Propozycję kierujemy do następujących adresatów (kolejność wynika z metryki adresatów, nie jest w żaden sposób wartościująca):

a. Uczennice i uczniowie ze szkoły podstawowej:

Tutor może wspierać w następujących obszarach: budowanie wartościowych relacji, asertywność, rozwój zainteresowań i pasji, sposoby uczenia się zgodne z predyspozycjami, kierowanie swoim rozwojem, odkrywanie swoich wartości, poprawa relacji rodzinnych i rówieśniczych; i innych w zależności od potrzeby.

b. Uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych:

Tutor może wspierać w następujących obszarach: przygotowanie do wejścia w dorosłość, nauka samodzielności, branie odpowiedzialności za swoje działania, doskonalenie sposobów uczenia się zgodne z predyspozycjami, trening planowania, trening komunikacji, poprawa relacji rodzinnych i rówieśniczych, przygotowanie do wejścia na rynek pracy, odkrywanie i rozwój swoich możliwości zawodowych i innych w zależności od potrzeby.

c. Studentki i studenci oraz osoby przed 30 rokiem życia:

Tutor może wspierać w następujących obszarach: korzystanie z samodzielności, wolności, branie odpowiedzialności za swoje czyny, doskonalenie sposobów uczenia się zgodne z predyspozycjami, trening komunikacji, utrzymywanie wartościowych relacji, aktywna obecność na rynku pracy, aktywność zawodowa, poszukiwanie pracy, awans w pracy, poprawa relacji z współpracownikami, z rodziną, z rówieśnikami i innych w zależności od potrzeby.

d. Osoby między 30, a 60 rokiem życia:

Tutor może wspierać w następujących obszarach: wyznaczanie celów życiowych i zawodowych, tworzenie planów i strategii osiągania celów, asertywność, trening komunikacji, przywództwo, efektywność osobista, zarządzanie sobą w czasie, nadawanie priorytetów, wypalenie zawodowe, przebranżowienie, powrót do pracy po urlopie wychowawczym, godzenie macierzyństwa lub ojcostwa i kariery oraz samorealizacja i rozwijanie własnej kreatywności, założenie firmy, rozwijanie własnego biznesu i innych w zależności od potrzeby.

e. Seniorki i seniorzy

Tutor może wspierać w następujących obszarach: wyznaczanie celów życiowych i zawodowych, trening troski o zdrowie, poprawa relacji rodzinnych, przyjacielski i sąsiedzkich, poszukiwanie pasji, kierowanie swoim rozwojem, korzystanie z emerytury, zarządzanie sobą w czasie, nadawanie priorytetów i innych w zależności od potrzeby.


Kim jesteśmy?

Agencja Tutorów to autorska placówka Towarzystwa Edukacji Otwartej, to zespół ludzi, którzy ideę tutoringu rozpowszechnić chcą i mogą na nowe obszary - poza strukturę i kontekst szkoły oraz poza kontekst edukacji liderów.

Doświadczenie, jakie zebrało Towarzystwo Edukacji Otwartej i jego placówki na przestrzeni 20 lat działalności pozwala dziś zaoferować wsparcie w postaci tutoriali osobom zainteresowanym, niezależnie od ich wieku, które nie uczęszczają do szkół prowadzonych przez Towarzystwo.

Bazą merytoryczną dla Agencji jest doświadczenie i dorobek Towarzystwa, jego publikacje, kultura organizacyjna oraz wsparcie opiekuna merytorycznego Towarzystwa. Bazą kadrową są zarówno pracownicy placówek Towarzystwa (doświadczeni tutorzy i edukatorzy tutorów) oraz ogólnopolska sieć tutorów, która powstała w wyniku realizacji przez Towarzystwo licznych działań /z wyróżnieniem projektu „Wychować Człowieka Mądrego”, realizowanego w latach 2016-2018/.

Te fundamenty pozwalają zbudować poczucia bezpieczeństwa w relacjach z podopiecznymi, a dzięki temu stwarzyć warunki rozwoju, koncentracji na postępach i wreszcie utrzymywać najwyższą jakość proponowanego wsparcia.


 1. Piotr Nita
 2. Dorota Cichecka
 3. Barbara Bonarska
 4. Natalia Boszczyk
 5. Katarzyna China
 6. Iwona Klimek
 7. Renata Korolczuk

1. Piotr Nita

piotr-nita-agencja-tutorow.jpg

Pomysłodawca Agencji Tutorów i autor koncepcji jej działania, entuzjasta tutoringu, od 2014 dyrektor Instytutu Tutoringu Szkolnego, dawniej pedagog i tutor - w ALA Liceum Artystycznym i Akademickim w Częstochowie, tutor w Programie „Liderzy” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie wspiera w rozwoju osoby dorosłe, akredytowany coach.

Dawniej pisał wiersze, obecnie redaguje książki m.in. „Poradnik Tutora Szkolnego” (2018) www.tutoringszkolny.pl/poradnik.

Ojciec dwóch córek i mąż. Działacz pozarządowy i rowerzysta.


2. Dorota Cichecka

dorota-cichecka-agencja-tutorow.jpg

Dyrektorka Agencji Tutorów. Nauczycielka języka polskiego, w latach 1997 - 2017 roku dyrektorka liceum ogólnokształcącego, tutorka i coach. Członkini Rady Programowej Instytutu Tutoringu Szkolnego.

Autorka koncepcji szkolenia dla tutorów młodzieżowych.

Matka dwójki dorosłych dzieci: Krzysztofa i Zuzanny. Podziela zainteresowanie dzieci literaturą i filmami z dziedziny fantastyki /szczególnie uniwersum „Star Trek” i „Star Wars”/. Całą rodziną jeździ na konwenty – zjazdy miłośników fantastyki, gier fabularnych, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych. Bierze w nich udział w samodzielnie uszytych strojach.

Pasjonatka książek i podróży. Chętnie pracuje z licealistami i studentami.


3. Barbara Bonarska

barbara-bonarska-agencja-tutorow.jpg

Polonistka i tutorka. Nauczycielka w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich "ALA" w Częstochowie. Miłośniczka literatury, muzyki bluesowej i pieszych wędrówek. Ciekawa ludzi i świata. Realistyczna optymistka. Dobrze czuje się w pracy z ludźmi w różnym wieku.


4. Natalia Boszczyk

natalia-boszczy-agencja-tutorow.jpg

Jestem kolorową psycholożko-polonistką, zafascynowaną edukacją, budowaniem pozytywnych relacji, Witkacym, czytaniem, gotowaniem i żużlem. Niosę ze sobą energię, radość i pogoda ducha. W odpowiednich momentach zamieniam się w motywacyjnego kopa albo delikatny plasterek na zranienia duszy😊.

Tutoring jest dla mnie przestrzenią pięknego, wspierającego kontaktu między dwojgiem ludzi, a jako autorka bloga Szkoła Dobrej Relacji głęboko wierzę, że każdy rozwój zachodzi właśnie w tej relacyjnej przestrzeni😊

Ukończyłam Szkołę Trenerów Młodzieżowych, jestem certyfikowaną tutorką, mediatorką, trenerką i mentorką.


5. Katarzyna China

katarzyna-china-agencja-tutorow.jpg

Tutorka, terapeutka, nauczyciel komunikacji społecznej, miłośniczka psów, kina skandynawskiego, od zawsze zafascynowana drugim człowiekiem. Pedagożka w Zespole Szkół Gastronomicznych oraz pedagożka i nauczycielka Wiedzy o Życiu Dorosłym w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich "ALA" w Częstochowie. Wykładowczyni Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Chętnie pracuje z nastolatkami, studentami/-tkami i dorosłymi.


6. Iwona Klimek

iwona-klimek-aencja-tutorow-300.jpg

Jestem tutorem. Trenerem umiejętności poznawczych. Kreatorem charakteru.
Uczę technik, metod i sposobów efektywnej nauki, w oparciu o biologiczne podstawy procesów poznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem uwagi, pamięci i kreatywności.
Rozwijam umiejętności nastolatków i rodziców w obszarze edukacji i osobistej dojrzałości.
Pracuję jako pedagog i tutor w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Pasjonuje mnie holistyczny rozwój człowieka.
Prywatnie mama Kasi i Maćka oraz żona Piotra.


7. Renata Korolczuk

renata-korolczuk-agencja-tutorow.jpg

Od ponad 8 lat jestem aktywną tutorką. Pracuję indywidualnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Jestem współzałożycielką i aktywną działaczką Stowarzyszenia „Rozwiń się” Edukacja, Kultura Sport. Certyfikowaną Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny w klasie, dla Rodziców i wczesnego dzieciństwa.
Aktywnie działam w grupie Polskich Edukatorów PD. Prowadzę warsztaty, wykłady, webinary oraz konsultacje indywidualne dla rodziców i nauczycieli szkół, przedszkoli i żłobków oraz instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Ukończyłam szkołę mediacji, coachingu i trenerów. W życiu ważna jest dla mnie relacja z drugim człowiekiem - tym małym i tym dużym oparta na szacunku i poszukiwaniu rozwiązań. Lubię rozmawiać, lubię poznawać, rozumieć, uczyć się nowych rzeczy.
Tutoring jest dla mnie podróżą. Biorę ze sobą mój plecak i wyruszam z moimi podopiecznymi… Aktualnie zdobywam kompetencje socjoterapeuty jednocześnie pracując w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii.
Kiedy nie pracuję: czytam, podróżuję, oglądam filmy, gram w planszówki lub spędzam czas na „nicnierobieniu”… z rodziną i przyjaciółmi. Kocham wszystkie istoty i od wielu lat jestem veganką.


Praca zdalna

Pracujemy zdalnie od dłuższego czasu. Mamy w takim sposobie pracy duże doświadczenie i umiemy dopasować narzędzia do Twoich możliwości i umiejętności. Potrafimy udzielić jasnego i zrozumiałego instruktażu – jeśli nie pracowałeś wcześniej w ten sposób. Możesz wybrać tutora, który będzie Ci odpowiadał i pracować z nim zdalnie /telefon, Skype lub inny sposób, który Ci odpowiada/.